Logowanie
Login:
Hasło:

Samochód dla osoby niepełnosprawnej

Strona główna -> Teksty -> Samochód dla osoby niepełnosprawnej

Samochód dla osoby niepełnosprawnej
Motoryzacja, tematyka pasji samochodowej dotyczy nie tylko osób zdrowych, które są w pełni sprawne. Pamiętajmy, iż niepełnosprawność fizyczna nie jest równoznaczna z zakazem prowadzenia samochodu. Na co dzień zdarzają się nieszczęśliwe wypadki, w wyniku których sprawność człowieka zostaje ograniczona. Nie oznacza to jednak, iż musimy raz na zawsze pożegnać się z prawem jazdy.
 
Jeśli tylko stan zdrowia nam na to pozwala - możemy prowadzić pojazd. Konieczne będzie jednak dostosowanie auta do potrzeb osoby niepełnosprawnej - aby nie stwarzać zagrożenia na drodze dla siebie ani dla innych uczestników ruchu drogowego.

Osoby niepełnosprawne stanowią niemały odsetek mieszkańców Polski. W żadnym wypadku niepełnosprawność nie powinna wykluczać ich z aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym, a także w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Na szczęście współczesna motoryzacja oferuje wiele udogodnień, dzięki którym bez problemu samochód dostosować można do potrzeb osoby, które ma ograniczoną sprawność fizyczną. Oczywiście - są pewne choroby, które wykluczają możliwość prowadzenia pojazdu. Nie mniej jednak nie oznacza to, że każdy niepełnosprawny ma zakaz kierowania pojazdem.

Systemy, które pomagają niepełnosprawnym w poruszaniu się na drodze są potrzebne i coraz częściej stosowane. Ułatwiają one wsiadanie, a także wysiadanie z pojazdu. Niektóre systemy dla zmotoryzowanych niepełnosprawnych mają też specjalne mechanizmy sterujące. Co to w praktyce oznacza? To, że niepełnosprawny kierowca ma większą kontrolę nad samochodem. Istnieją także profesjonalne systemy do przewożenia wózków inwalidzkich.
 
Co jeszcze ułatwi osobie niepełnosprawnej kierowanie pojazdem? Przede wszystkim będzie to zastosowanie specjalistycznych urządzeń, sterowanie funkcją foteli i tym podobne kwestie. Auto osoby niepełnosprawnej powinno być ponad to właściwie oznaczone. Niepełnosprawni mogą między innymi korzystać z  specjalnie dla nich przeznaczonych miejsc parkingowych.

Podobne artykuły

Opony są jednym z ważniejszych składników naszego samochodu, ponieważ to od nich zależy w dużej mierze nasz jazda i bezpieczeństwo na drodze. Dzięki wysokiej jakości oponom pojazd ma dużą przyczepność oraz jest gotowy na różne manewry.

Zobacz całość: Jakie opony warto kupić- sezonowe czy całoroczne?
Każdy samochód wymaga odpowiedniego zadbania. Tylko wówczas możemy być pewni jego właściwej pracy i wyglądu, który uda się utrzymać przez długie lata użytkowania. Do naszych obowiązków względem auta nie należy tylko wizyta na myjni samoch

Zobacz całość: Jak prawidłowo dbać o auto?
W upalne dni podróżując samochodem jedynym wybawieniem jest włączenie sprawnie działającej klimatyzacji.

Zobacz całość: Nabijanie klimatyzacji
Samochód to najpopularniejszy środek transportu drogowego. Taki pojazd ma niemal każdy z nas. Auta należą do szerokiej dziedziny jaką stanowi motoryzacja, ale pamiętajmy, że po drodze jeżdżą nie tylko samochody. Uważać należy np. na rowery.

Zobacz całość: Kierowcy, a inni uczestnicy ruchu drogowego