Logowanie
Login:
Hasło:

Prowadzenie samochodu po zmroku

Strona główna -> Teksty -> Prowadzenie samochodu po zmroku

Prowadzenie samochodu po zmroku
Bezpieczna jazda samochodem powinna być priorytetem dla każdej zmotoryzowanej osoby. Niezwykle istotna będzie kwestia bezpieczeństwa podczas jazdy nocą - w tym czasie bowiem ograniczona jest widoczność, a nierzadko warunki na drodze są przez to trudniejsze. Kierowcy powinni zachować należytą ostrożność.

Jazda po zmroku wymaga od kierowców sporej ostrożności, ale też doświadczenia. Pole widzenia jest wówczas ograniczone, a kierowca nierzadko jest zmęczony - jeśli prowadzi pojazd od wielu godzin. Jak sobie w takiej sytuacji poradzić?

 
Jeśli czujemy, że ogarnia nas senność i nie potrafimy jej powstrzymać - musimy się zatrzymać. Nie możemy ryzykować, że zaśniemy za kierownicą. Stwarzalibyśmy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo nocnego podróżowania zależne jest z pewnością od tego, czy sprawnie działają nam światła. Gdyby nagle przestały działać - zdecydowanie trudno byłoby nam, poruszać się po drodze, a być może byłoby to wręcz niemożliwe. Stan żarówek należy zatem na bieżąco sprawdzać i jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ich działania - należy je wymienić.
 
Dbać należy także o wzrok. Dzięki prawidłowemu widzeniu możemy bowiem zachować ostrożność na drodze, szybko reagujemy. Dobrze byłoby zatem od czasu do czasu udać się do okulisty i zweryfikować czy nasze oczy nie potrzebują wsparcia w postaci szkieł kontaktowych czy też korekcyjnych okularów. Nie bez znaczenia będzie ponad to czystość szyb w naszym samochodzie. Brudne szyby i reflektory mogą jeszcze bardziej ograniczyć widoczność - co w nocy może stać się niemałym problemem. Zarówno w dzień, jak i w nocy na drodze zachować należy właściwą kulturę jazdy, która nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale też zwiększy komfort podróżowania. Od czasu do czasu należy też zorganizować przerwę, napić się kawy, powdychać świeżego powietrza.

Podobne artykuły

Opony są jednym z ważniejszych składników naszego samochodu, ponieważ to od nich zależy w dużej mierze nasz jazda i bezpieczeństwo na drodze. Dzięki wysokiej jakości oponom pojazd ma dużą przyczepność oraz jest gotowy na różne manewry.

Zobacz całość: Jakie opony warto kupić- sezonowe czy całoroczne?
Każdy samochód wymaga odpowiedniego zadbania. Tylko wówczas możemy być pewni jego właściwej pracy i wyglądu, który uda się utrzymać przez długie lata użytkowania. Do naszych obowiązków względem auta nie należy tylko wizyta na myjni samoch

Zobacz całość: Jak prawidłowo dbać o auto?
W upalne dni podróżując samochodem jedynym wybawieniem jest włączenie sprawnie działającej klimatyzacji.

Zobacz całość: Nabijanie klimatyzacji
Tematyka motoryzacyjna i pasja samochodowa nie dotyczą tylko osób zdrowych, w pełni sprawnych. Wiadomo przecież, że niepełnosprawność fizyczna nie wiąże się jednoznacznie z zakazem prowadzenia pojazdów samochodowych.

Zobacz całość: Samochód dla osoby niepełnosprawnej