Logowanie
Login:
Hasło:

Problemy ze wzrokiem a jazda samochodem

Strona główna -> Teksty -> Problemy ze wzrokiem a jazda samochodem

Problemy ze wzrokiem a jazda samochodem
Jazda samochodem to czynność, którą na co dzień wykonuje bardzo dużo osób. Nierzadko prowadzimy pojazd rutynowo, zdając sobie sprawę, że z motoryzacją mamy do czynienia nie od dziś. Ta monotonia bywa jednak niekiedy zawodna - zawsze należy bowiem zachować należytą ostrożność i dbać o bezpieczeństwo na drodze, by nie stało nam się nic złego.
 
Uważać trzeba nie tylko na inne pojazdy, ale także na pozostałych uczestników ruchu drogowego - rowerzystów, a także na pieszych. Pamiętajmy, że o bezpieczeństwie prowadzenia pojazdu w znacznej mierze świadczy nasz wzrok. Jeśli dbamy o oczy, w razie potrzeby zakładamy okulary - z pewnością nie pominiemy żadnego istotnego wydarzenia na drodze. Jeśli jednak bagatelizujemy problemy ze wzrokiem - może się to dla nas skończyć źle, a nawet tragicznie.

Problemy ze wzrokiem ma obecnie bardzo dużo osób. Z czego to wynika? Trudno jednoznacznie powiedzieć, nie mniej jednak nie bez znaczenia będzie z pewnością fakt, iż sporo czasu spędzamy przed komputerem, a  także przed ekranem telewizora. Nasz wzrok jest nierzadko zmęczony, a  my nie mamy czasu, by wybrać się do okulisty i zweryfikować, czy z naszymi oczami nie dzieje się nic złego. To zdecydowany błąd - dobry wzrok i ewentualne korygowanie wad powinno być priorytetem dla każdego rozsądnego kierowcy.
 
Kluczowe kwestie ważne dla odpowiedniego widzenia w przypadku osób zmotoryzowanych to widzenie obuoczne, ostrość wzroku, pole widzenia, widzenie zmierzchowe. Z pewnością nie bez znaczenia będzie tez rozpoznawalność barw. Ciężko byłoby bowiem osobie, która barw nie rozpoznaje zachować się prawidłowo na sygnalizacji świetlnej. Warto również przebadać oczy w odniesieniu do tak zwanej ślepoty zmierzchowej, a także innych wad wzroku, które mogą sprawiać, że kierowca gorzej widzi. Nie ma przepisu, który nakazałby kierowcom po otrzymaniu prawa jazdy systematycznie badać wzrok. Nie mniej jednak każda osoba powinna to robić dla własnego spokoju. Jeśli tylko zauważymy nieprawidłowości dotyczące prawidłowego widzenia - niezwłocznie musimy udać się do okulisty. W przypadku, gdy stwierdzi on wadę wzroku, przy kierowaniu pojazdem powinniśmy korzystać z okularów lub szkieł kontaktowych.

Podobne artykuły

Opony są jednym z ważniejszych składników naszego samochodu, ponieważ to od nich zależy w dużej mierze nasz jazda i bezpieczeństwo na drodze. Dzięki wysokiej jakości oponom pojazd ma dużą przyczepność oraz jest gotowy na różne manewry.

Zobacz całość: Jakie opony warto kupić- sezonowe czy całoroczne?
Każdy samochód wymaga odpowiedniego zadbania. Tylko wówczas możemy być pewni jego właściwej pracy i wyglądu, który uda się utrzymać przez długie lata użytkowania. Do naszych obowiązków względem auta nie należy tylko wizyta na myjni samoch

Zobacz całość: Jak prawidłowo dbać o auto?
W upalne dni podróżując samochodem jedynym wybawieniem jest włączenie sprawnie działającej klimatyzacji.

Zobacz całość: Nabijanie klimatyzacji
Tematyka motoryzacyjna i pasja samochodowa nie dotyczą tylko osób zdrowych, w pełni sprawnych. Wiadomo przecież, że niepełnosprawność fizyczna nie wiąże się jednoznacznie z zakazem prowadzenia pojazdów samochodowych.

Zobacz całość: Samochód dla osoby niepełnosprawnej