Logowanie
Login:
Hasło:

Niebezpieczeństwo na drodze w różnych porach roku

Strona główna -> Teksty -> Niebezpieczeństwo na drodze w różnych porach roku

Niebezpieczeństwo na drodze w różnych porach roku

Zmotoryzowane osoby doskonale wiedzą, iż na drodze uważać trzeba w każdej porze roku. Wbrew pozorom niebezpieczeństwa czekają na nas nie tylko w okresie zimowym, który kojarzy nam się z szczególnie uciążliwymi warunkami na drodze.


Zima rzeczywiście jest sezonem, który ma dla nas na drodze wiele niespodzianek - niekoniecznie przyjemnych. Niewiele osób lubi podróżować po śliskiej nawierzchni, zmagając się z opadami śniegu, które atakują szyby z każdej strony. Cóż - zima przychodzi co rok i co rok odchodzi, zatem bardzo szybko kierowcy mogą się do niej przyzwyczaić. W okresie zimowym najważniejsza jest wymiana opon - w żadnym wypadku nie można jeździć na oponach letnich. Dobrze byłoby ponad to zachować szczególną ostrożność na drodze - systematycznie sprawdzać światła, stan techniczny pojazdu. Również typowa polska jesień nie sprzyja najczęściej kierowcom. Na zewnątrz jest szaro, bardzo często występują utrudniające jazdę opady deszczu. Co wówczas należy zrobić? Jak osoba zmotoryzowana powinna zachować się na drodze? Przede wszystkim nie można panikować - nawet wówczas, gdy opady deszczu są intensywne. Koniecznie należy natomiast zwolnić.

W lecie i na wiosnę uważać należy w szczególności na zwierzęta - szczególnie wówczas, gdy podróżujemy drogami leśnymi. Na drogach, gdzie istnieje możliwość pojawienia się zwierzyny ustawione są zazwyczaj konkretne znaki, które ostrzegają nas przed mogącym się pojawić niebezpieczeństwem. Dobrze byłoby zachować jednak ostrożność nawet tam, gdzie nie ma odpowiednich znaków, ale istnieje ryzyko, iż zwierze niespodziewanie pojawi się na drodze. Zwierzęta nie stosują się do znaków i same wybierają, gdzie chcą chodzić. Wziąć należy pod uwagę, że zwierzęta na drogach występują zarówno w dzień, jak i w  nocy. A po zmierzchu widoczność jest zdecydowanie ograniczona i należy zachować jeszcze większą rozwagę. Wypadki drogowe z udziałem zwierząt mogą być bardzo groźne - w niektórych przypadkach prowadzą nawet do śmierci.

Podobne artykuły

Opony są jednym z ważniejszych składników naszego samochodu, ponieważ to od nich zależy w dużej mierze nasz jazda i bezpieczeństwo na drodze. Dzięki wysokiej jakości oponom pojazd ma dużą przyczepność oraz jest gotowy na różne manewry.

Zobacz całość: Jakie opony warto kupić- sezonowe czy całoroczne?
Każdy samochód wymaga odpowiedniego zadbania. Tylko wówczas możemy być pewni jego właściwej pracy i wyglądu, który uda się utrzymać przez długie lata użytkowania. Do naszych obowiązków względem auta nie należy tylko wizyta na myjni samoch

Zobacz całość: Jak prawidłowo dbać o auto?
W upalne dni podróżując samochodem jedynym wybawieniem jest włączenie sprawnie działającej klimatyzacji.

Zobacz całość: Nabijanie klimatyzacji
Tematyka motoryzacyjna i pasja samochodowa nie dotyczą tylko osób zdrowych, w pełni sprawnych. Wiadomo przecież, że niepełnosprawność fizyczna nie wiąże się jednoznacznie z zakazem prowadzenia pojazdów samochodowych.

Zobacz całość: Samochód dla osoby niepełnosprawnej